top of page
  • EKOLAMP

Počet svítidel v domácnostech vzrostl o 4 miliony na 59 milionů, i kvůli covidu-19

  • Za poslední rok přibylo do tuzemských domácností přes 4 miliony nových svítidel. Růst podpořil trend práce z domova a s tím spojené zařizování pracoven a studoven.

  • Domácnostem dominují úsporné světelné zdroje, které představují 78 % instalované báze. Převládají LED žárovky (50 %) a kompaktní zářivky (22 %). Před dvěma lety ještě převládaly neúsporné zdroje.

  • Vysloužilé světelné zdroje, zejména zářivky, je třeba ekologicky zlikvidovat, do běžného odpadu nepatří.


PRAHA, 11. listopadu 2020 – Tempo nákupů svítidel zvýšila letošní jarní karanténa způsobená pandemií covid-19. Ta přiměla řadu domácností lépe si zařídit domácí pracovny či dětské studovny. Za poslední rok tak přibylo do tuzemských domácností přes 4 miliony nových svítidel. Celkem se jich letos v domácnostech rozsvěcí více než 59 milionů.Zejména jde o malá svítidla, kterých na průměrnou domácnost připadá devět ze čtrnácti svítidel celkem. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti EKOLAMP, který proběhl mezi 1201 respondenty.


„Celkový počet svítidel, tedy stropních či nástěnných svítidel, lustrů, lamp či lampiček, vzrostl v domácnostech za poslední rok v průměru o jedno na čtrnáct,“ shrnuje Zuzana Adamcová ze společnosti EKOLAMP, která se zabývá zpětným odběrem a recyklací vysloužilých světelných zdrojů, svítidel a dalších elektrozařízení.


Zajímavým trendem je růst nákupů svítidel s integrovanými LED diodami. „Lidé si namísto samotných světelných zdrojů – žárovek – koupí kompletní svítidlo, tedy například lampu nebo stropní světlo, ve kterém již nikdy nebudou muset měnit žárovku,“ dodává Zuzana Adamcová.


Obliba tohoto typu svítidel je pravděpodobně dána dlouhou životností takových svítidel a touhou zlepšit nejen světelný komfort, ale i design domácnosti. „Lidé se nebojí experimentovat a kombinovat různé typy osvětlení,“ dodává Zuzana Adamcová.


Úsporné světelné zdroje domácnostem jasně dominují


Počet světelných zdrojů, tedy různých typů žárovek, v českých domácnostech poslední dva roky naopak pomalu klesá, nyní je jich celkem 62 milionů. Pokles je způsoben zejména delší životností nových typů světelných zdrojů, perioda obnovy se tím podstatně prodlužuje.


Více než tři čtvrtiny (78 %) tvoří úsporné zdroje, což představuje výrazný posun oproti situaci před dvěma lety, kdy většina světelných zdrojů byla neúsporných.

„Mezi úspornými světelnými zdroji převládají LED žárovky (50 %), následují kompaktní zářivky (22 %),“ dodává Zuzana Adamcová (viz graf).


Neúsporných světelných zdrojů rapidně ubylo, zejména wolframových žárovek, a to i proto, že v oficiálním prodeji již nejsou k dostání. Jejich největšími příznivci zůstávají senioři, kteří už ale také pomalu přecházejí na úspornější druhy.


Wolframové žárovky se nehodí ani do nových typů svítidel, které jsou uzpůsobeny světelným zdrojům s nižším příkonem, použití klasických žárovek tak může představovat požární riziko.


Světelné zdroje se musí ekologicky recyklovat


Vysloužilé světelné zdroje, zejména zářivky, je třeba ekologicky zlikvidovat: patří výhradně do speciálních sběrných nádob na světelné zdroje. V žádném případě se nesmějí vyhazovat mezi jiné vyřazené elektrospotřebiče. „Důvodem je jejich křehkost: mezi ostatním elektroodpadem by se mohly rozbít a tím uvolnit do okolí toxickou rtuť, kterou zářivky v malém množství obsahují,“ vysvětluje Zuzana Adamcová.


K recyklaci jsou světelné zdroje sváženy z více než 4200 veřejných a neveřejných sběrných míst provozovaných společností EKOLAMP. Nejbližší sběrné místo je možné dohledat na www.ekolamp.cz.


Vysloužilé světelné zdroje lze odevzdat ve sběrných dvorech obcí, v obchodech s elektrem či u prodejců světelných zdrojů. „Malé sběrné nádoby jsou také velmi často rozmístěny v supermarketech i nákupních centrech nebo na obecních a městských úřadech,“ uzavírá Zuzana Adamcová ze společnosti EKOLAMP.

 

Více informací poskytne:

Jan Hlaváč, mediální zástupce společnosti EKOLAMP

tel.: 777 076 760, jan.hlavac@mediakom.cz


Ing. Zuzana Adamcová, manažerka pro PR & Marketing společnosti EKOLAMP

tel.: 277 775 111, adamcova@ekolamp.cz

 

O společnosti EKOLAMP s.r.o.


Společnost EKOLAMP je neziskový kolektivní systém pro zpětný odběr elektrozařízení. Zdarma poskytuje služby sběru a recyklace jak firmám a institucím, tak i běžným občanům. Kolektivní systém EKOLAMP sdružuje výrobce a dovozce elektrozařízení, za které plní jejich zákonné povinnosti týkající se sběru elektroodpadu. Za tímto účelem buduje po celé České republice širokou síť sběrných míst a zajišťuje sběr a svoz použitých elektrozařízení a jejich zpracování včetně následného využití materiálu a odstranění zbytkových odpadů. Více informací na www.ekolamp.cz.

Comments


bottom of page