V domácnostech rychle roste počet svítidel, tedy stropních či nástěnných svítidel, lustrů a lamp. Letos jich spotřebitelé plánují nakoupit 4,8 milionu.
Největší dynamiku růstu vykazují úsporné typy osvětlení. Vysloužilá svítidla se musí recyklovat, je třeba je odevzdat na sběrné místo, do popelnice nepatří.
PRAHA, 30. ledna 2020 – Počet svítidel v tuzemských domácnostech roste. Během posledních čtyř let vzrostl v domácnostech počet svítidel o 12,6 milionu na současných 55 milionů. Jen za loňský rok nárůst činil 1,2 milionu (viz graf). Vyplývá to z průzkumu společnosti EKOLAMP, který proběhl mezi 1223 respondenty*.
„V průměru má každá česká domácnost zhruba 13 svítidel. Největší dynamika růstu je patrná zejména u malých svítidel, tedy různých lamp, lampiček či malých stropních a nástěnných svítidel. Malá svítidla tvoří 68 procent z celkového počtu svítidel v domácnosti,“ shrnuje výsledky průzkumu Zuzana Adamcová ze společnosti EKOLAMP, která se zabývá zpětným odběrem a recyklací vysloužilých světelných zdrojů, svítidel a dalších elektrozařízení.
Svítidel v domácnostech přibývá, zejména těch malých doplňkových
Češi o osvětlení domácnosti více přemýšlejí, což se projevuje jejich vyšším nákupním apetitem, který bude pokračovat i letos. Celkově tuzemské domácnosti plánují letos nakoupit 4,8 milionu svítidel, což představuje zhruba jedno na domácnost (viz graf).
Růst stimuluje zejména široká nabídka cenově dostupných svítidel v kombinaci s úspornými světelnými zdroji, zejména LED diodami. Spotřebitelé se nebojí s osvětlením experimentovat a kombinovat různé typy osvětlení.
„Nejvíce přibývá různých druhů LED svítidel, která technologicky vyspěla a nabízejí se v řadě podob, zejména jako doplňkové osvětlení v různé svítivosti a barvách světla. Lidé si je umisťují nejčastěji do obývacích pokojů, ložnic a kuchyní. Snaží se tím dosáhnout lepšího světelného komfortu,“ vysvětluje Zuzana Adamcová ze společnosti EKOLAMP.
Vysloužilá svítidla se musí recyklovat, do popelnice nepatří
S tím, jak roste počet nových svítidel v domácnostech, roste i počet starých, vysloužilých. Od loňského roku navíc platí povinnost odevzdávat vysloužilá svítidla k recyklaci i pro domácnosti. „Mezi elektroodpad patří nejen vyřazené úsporné zářivky či LED žárovky, ale i vyřazená svítidla,“ vysvětluje Zuzana Adamcová.
Vysloužilá svítidla i světelné zdroje lze odevzdat k recyklaci prostřednictvím více než 4400 sběrných míst. „Ve sběrných dvorech obcí, v obchodech s elektrem či u prodejců světelných zdrojů. Malé sběrné nádoby jsou také velmi často rozmístěny v supermarketech i nákupních centrech nebo na obecních a městských úřadech,“ uzavírá Zuzana Adamcová.
Nejbližší sběrné místo je možné dohledat na www.ekolamp.cz nebo pomocí mobilní aplikace „Kam s ní?“, která je dostupná pro platformy Apple (iOS) a Android. S recyklací elektrozařízení pomáhá i nová mobilní hra Zrecykluj to! Jejím cílem je zábavnou formou širokému publiku vysvětlit, že elektroodpad nepatří do popelnice, ale na sběrné místo, odkud se dostane k recyklaci. Hra je ke stažení zdarma pro platformy Apple (iOS) a Android.
POZNÁMKA: Výzkum letos pro společnost EKOLAMP provedla výzkumná agentura Markent formou interview mezi 1223 respondenty ve věku od 18 do 64 let z celé České republiky.
Více informací poskytne:
Jan Hlaváč, mediální zástupce společnosti EKOLAMP
tel.: 777 076 760, jan.hlavac@mediakom.cz
Ing. Zuzana Adamcová, manažerka pro PR & Marketing společnosti EKOLAMP
tel.: 277 775 111, adamcova@ekolamp.cz
Comments