top of page
  • EKOLAMP

Češi elektroodpad třídí, ale nesmí to být daleko: do sběrného místa urazí 929 metrů

  • Nejpilnější jsou lidé ze Středočeského a Olomouckého kraje, kde s elektroodpadem urazí až dva kilometry, naopak jen zlomek této vzdálenosti jsou ochotni překonat lidé v Libereckém kraji a Praze.

  • Od letoška musí prodejci na účtence uvést výši recyklačního příspěvku. Spotřebitel tak ví, kolik za službu dopředu zaplatil, a je motivován službu následně využít: odevzdat odpad k ekologické recyklaci.

  • Nově lze k recyklaci odevzdat všechny světelné zdroje, a to i přímo žhavené žárovky, např. wolframové.


PRAHA, 18. května 2021 – Ochota Čechů recyklovat světelný elektroodpad, tedy zejména LED a přímo žhavené žárovky či kompaktní zářivky, se postupně zvyšuje. Češi jsou ochotni do sběrného místa urazit v průměru 929 metrů, přičemž desetiletý průměr je zhruba 900 metrů. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti EKOLAMP, který proběhl mezi 1201 respondenty.


Ekologické chování lidí se ale v jednotlivých regionech zásadně liší (viz graf níže): Nejpilnější jsou lidé ze Středočeského a Olomouckého kraje, kde jsou ochotni urazit do sběrného místa až dva kilometry. Naopak jen téměř desetinu této vzdálenosti jsou ochotni překonat lidé v kraji Libereckém či Praze,“ shrnuje Zuzana Adamcová, zástupkyně kolektivního systému EKOLAMP, který zajišťuje zpětný odběr a recyklaci vysloužilých světelných zdrojů a dalších elektrozařízení.Všechny vysloužilé žárovky bez rozdílu typu lze odevzdat ve sběrných dvorech obcí, v obchodech s elektrem či u prodejců světelných zdrojů. „Malé sběrné nádoby jsou také velmi často rozmístěny v supermarketech i nákupních centrech nebo na obecních a městských úřadech,“ dodává Zuzana Adamcová. Nejbližší sběrné místo je možné dohledat na www.ekolamp.cz.


Vysloužilé světelné zdroje je třeba ekologicky zrecyklovat. Patří výhradně do speciálních sběrných nádob na světelné zdroje. „Důvodem je jejich křehkost, například kompaktní zářivky by se mohly mezi ostatním elektroodpadem rozbít a tím uvolnit do okolí toxickou rtuť, kterou zářivky v malém množství obsahují,“ vysvětluje Zuzana Adamcová.


Od letoška musí prodejci na účtence uvádět výši recyklačního příspěvku


Za službu recyklace zakoupeného elektrozařízení spotřebitel platí při jeho nákupu. Výše příspěvku na recyklaci se odvíjí od typu spotřebiče, záleží zejména na tom, jak nákladná je jeho recyklace. Příspěvek na recyklaci ale odráží i mnohé další činnosti – vytváření sběrné sítě, svoz elektrozařízení do recyklačních firem a rovněž osvětu.


Prodejci jsou na účtence povinni výši recyklačního příspěvku uvádět. „Spotřebitelé se tak hned při nákupu dozvědí, kolik za službu recyklace platí. To může řadu z nich motivovat k ekologickému chování,“ dodává Zuzana Adamcová. Výši příspěvku také musí na svých webových stránkách uvádět všechny kolektivní systémy, tedy firmy, které se zpětným odběrem elektrozařízení zabývají. Tím se celý systém zpětného odběru a recyklace elektroodpadu zprůhledňuje.


Nově lze k recyklaci odevzdat i přímo žhavené žárovky včetně halogenovýchSpotřebitelé si nyní také nemusí lámat hlavu s tím, jestli vysloužilý světelný zdroj je třeba recyklovat či nikoli. Od letošního roku lze k recyklaci odevzdat všechny světelné zdroje, a to i klasické přímo žhavené žárovky (např. wolframové) včetně halogenových. Těch je sice už v domácnostech relativně málo, představují jen 21 % (viz graf), ale i tak stále tvoří významnou část světelných zdrojů.


Klasické přímo žhavené neúsporné žárovky původně k recyklaci určeny nebyly, protože jejich prodej byl Evropskou unií zakázán. Nicméně se ukázalo, že jsou na český trh stále dodávány pod různými jmény v nemalém množství.


„Lidé nyní nemusí přemýšlet nad tím, jestli světelný zdroj recyklovat či nikoli, všechny typy světelných zdrojů by se nyní měly odevzdat do sběrných nádob či ve sběrných dvorech,“ uzavírá Zuzana Adamcová, zástupkyně kolektivního systému EKOLAMP.
 

Více informací poskytne:

Jan Hlaváč, mediální zástupce společnosti EKOLAMP

tel.: 777 076 760, jan.hlavac@mediakom.cz


Ing. Zuzana Adamcová, manažerka pro PR & Marketing společnosti EKOLAMP

tel.: 731 549 820, adamcova@ekolamp.cz

 

O společnosti EKOLAMP s.r.o.

Společnost EKOLAMP je neziskový kolektivní systém pro zpětný odběr elektrozařízení. Zdarma poskytuje služby sběru a recyklace jak firmám a institucím, tak i běžným občanům. Kolektivní systém EKOLAMP sdružuje výrobce a dovozce elektrozařízení, za které plní jejich zákonné povinnosti týkající se sběru elektroodpadu. Za tímto účelem buduje po celé České republice širokou síť sběrných míst a zajišťuje sběr a svoz použitých elektrozařízení a jejich zpracování včetně následného využití materiálu a odstranění zbytkových odpadů. Více informací na www.ekolamp.cz.


Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page