top of page
  • BSA

V průmyslu a stavebnictví kvete softwarové pirátství: Chycené firmy v průměru zaplatí odškodné 500 t

  • Konstrukční firmy nabírají zaměstnance, ale nové licence si už nezakoupí.

  • Počet případů krádeže softwaru v sektoru výroby za poslední rok zdvojnásobil.

  • Podle poslední studie pirátství je téměř každý třetí program v Česku instalovaný nelegálně, softwarové firmy tak v Česku přicházejí ročně o 3,6 miliardy korun.

PRAHA, 30. října 2017 — Českému průmyslu se daří a s ním i softwarovému pirátství ve výrobním a stavebním odvětví. Podle protipirátské organizace BSA | The Software Alliance se počet případů krádeže softwaru v sektoru výroby za poslední rok zdvojnásobil, přičemž vymožené odškodné se na celkové bilanci podílí z 56 procent (viz graf).

Nepoctivým podnikatelům se totiž nechce platit za licence softwaru, který slouží k návrhu konstrukcí, staveb, designu či řízení technologického procesu výroby. „Průměrná náhrada škody v oblasti průmyslové výroby se vyšplhala na 500 tisíc korun, v jiných oblastech je to podstatně méně. Je to dáno vyšší cenou softwaru určeného pro využití v průmyslu, například CAD aplikací pro návrh konstrukcí a průmyslových výrobků,“ říká Jan Hlaváč, tiskový mluvčí organizace BSA | The Software Alliance, která sdružuje významné světové výrobce softwaru.

Nepoctivé firmy často vlastní jen pár licencí a jak firma roste, další nedokupují anebo pro podnikání využívají nekomerční licence určené pro výuku. „Firmy nabírají zaměstnance, ale nové licence už nikoli. Přitom cena za jednu licenci se může vyšplhat až na několik desítek tisíc korun. Vyšší cena odráží hodnotu softwaru, bez kterého by firma vůbec nemohla fungovat. Jestliže dopravce musí nakoupit nákladní auta, aby mohl podnikat, obdobně musí architekt zakoupit licence softwaru na návrh konstrukčních výkresů,“ vysvětluje Jan Hlaváč.

Krádež softwaru často nahlásí konkurence

BSA se o krádeži softwaru dozví zejména díky informátorům z řad konkurenčních firem: „Často o zásah proti nekalé konkurenci žádají majitelé firem, které poctivě za licence platí. Vadí jim, že s kradeným softwarem může nepoctivý konkurent snížit ceny služeb. Náklady na licence je třeba promítnout do ceny služeb, což nepoctivci nemusí,“ vysvětluje Jan Hlaváč. Podat oznámení lze on-line přes formulář na www.softwarelegalne.cz.

V průměru obdrží BSA měsíčně 10 nových případů. „Oproti minulosti se nám daří pirátské firmy rychleji odhalovat a případy úspěšně uzavírat, a to včetně vymáhání adekvátní náhrady škody. Průměrná náhrada škody se loni vyšplhala na 400 tisíc korun, před pěti lety to bylo přibližně o 100 tisíc méně,“ říká Jan Hlaváč (viz graf níže).

BSA se snaží preventivně předejít falešným udáním požadavkem, aby oznamovatel vystoupil z anonymity a spolupracoval na vyšetřování případu. „Sepíšeme s ním smlouvu, která vylučuje, aby někoho udal bez pádných důkazů. Pomoc při vyšetřování kompenzujeme 10procentním podílem na vymožené škodě. Pokud nepoctivá firma zaplatí odškodné milion, obdrží tedy 100 tisíc korun,“ vysvětluje Jan Hlaváč.

Podle poslední studie protipirátské organizace BSA | The Software Alliance je téměř každý třetí program v Česku instalovaný nelegálně. Kvůli pirátství softwarové firmy působící v Česku přicházejí ročně o 3,6 miliardy korun. Porušování autorských práv se však daří lépe odhalovat a po nepoctivých firmách vymáhat vysoké odškodné.

O protipirátské organizaci BSA

BSA | The Software Alliance (www.bsa.org) je přední světová asociace zabývající se prosazováním ochrany práv duševního vlastnictví v softwarovém průmyslu. Sdružuje přes sedmdesát společností, které ročně investují miliony dolarů do vytváření softwarových řešení, jež pohánějí ekonomiku a zlepšují moderní život. Prostřednictvím partnerství s orgány státní správy, orgány dohlížejícími na dodržování práv duševního vlastnictví a vzdělávacích aktivit rozšiřuje BSA horizonty digitálního světa a buduje důvěru v nové technologie, které tento svět posouvají vpřed. Tuzemskými členy BSA jsou společnosti Acronis, Adobe, Apple, Asseco Poland S.A., Autodesk, Bentley Systems, CNC, DBA Lab S.p.A., Microsoft, Siemens, Symantec, Tekla a The MathWorks.

Další informace poskytne:

Jan Hlaváč, tiskový mluvčí BSA

e-mail: jan.hlavac@mediakom.cz; mobil: 777 076 760

bottom of page